Mikroprzedsiębiorca i BHP

Praktyczny poradnik bhp dla prowadzących mikroprzedsiębiorstwa.

Umowa na czas określony

Umowa na czas określony jest najczęściej wybieranym rodzajem umowy. Ograniczenie czasu trwania umowy może nastąpić przez podanie:

  • konkretnej daty kalendarzowej np. 15 września 2015 roku,
  • zdarzenia, którego zajście spowoduje rozwiązanie umowy np. sezon grzewczy.

Kodeks pracy nie określa sytuacji, w jakich można zawierać taka umowę, nie precyzuje także maksymalnego czasu jej trwania. Zawarcie umowy z bardzo odległym terminem rozwiązania może zostać jednak uznane za sprzeczne z celem takiej umowy i prowadzące do obejścia przepisów prawa pracy. W takim przypadku konieczne jest odpowiednie uzasadnienie tak odległego terminu jej rozwiązania.

Umowa na czas określony zawarta z kobietą w ciąży ulega automatycznie przedłużeniu do dnia porodu, o ile termin rozwiązania tej umowy przypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

 

Rozwiązanie umowy na czas określony

Umowa o pracę na czas określony z reguły rozwiązuje się z upływem czasu, na jaki została zawarta. Co do zasady umowy takiej nie można wypowiedzieć. Aby wypowiedzenie było możliwe, muszą być spełnione następujące dwa warunki:

  • umowa musi być zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy,
  • w treści umowy trzeba wyraźnie zastrzec możliwość jej wypowiedzenia.

Jeśli oba wyżej wymienione warunku zostały spełnione, okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi 2 tygodnie (wypowiedzenie liczy się zawsze od najbliższej soboty i trwa do soboty za dwa tygodnie). Okres wypowiedzenia jest niezależny od stażu pracy pracownika oraz od czasu trwania umowy.

 

Trzecia umowa o pracę na czas określony

Ustawa antykryzysowa zawiesiła stosowanie art. 25(1) kp do 31 grudnia 2011 roku. Obecnie trzecia umowa zawarta na czas określony z mocy prawa przekształca się w umowę na czas nieokreślony. Warunkiem powstania takiego skutku jest spełnienie następujących warunków:

  • przerwa między rozwiązaniem poprzedniej umowy a podpisaniem kolejnej nie może być krótsza niż jeden miesiąc, tj. co najmniej 31 dni;
  • przepis dotyczy wyłącznie następujących po sobie umów na czas określony;
  • nie ma zastosowania jeśli w rachunku trzech kolejnych umów wystąpią inne umowy terminowe np. umowa na okres próbny, umowa na czas wykonywania określonej pracy, wówczas liczenie zaczyna się od nowa;
  • umowy na czas określony poprzedzające zawarcie trzeciej umowy muszą zostać rozwiązane, jeśli więc jedna z nich wygasła, to liczenie trzech umów zaczyna się od nowa.

Przepisy o zmianie trzeciej umowy w umowę bezterminową nie dotyczą umów zawartych w celu:

  • zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • wykonywania pracy dorywczej i sezonowej albo zadań wykonywanych cyklicznie.

Takie umowy mogą być zawierane wielokrotnie, bez ostatecznego przekształcania ich w umowę na czas nieokreślony.


Umowę o pracę sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden egzemplarz otrzymuje pracownik, drugi należy wpiąć do części B jego akt osobowych.

Dodaj komentarz

Mikroprzedsiębiorca i BHP © 2020 Strona Domowa