Mikroprzedsiębiorca i BHP

Praktyczny poradnik bhp dla prowadzących mikroprzedsiębiorstwa.

Indywidualny tok nauki a indywidualny program nauki

Ustawa Prawo oświatowe w art. 115 daje możliwość zezwolenia uczniowi na indywidualny program lub tok nauki oraz wyznaczenia nauczyciela – opiekuna. Pojęcia indywidualnego toku nauki oraz indywidualnego programu nauczania zostały zdefiniowane w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki (Dz. U. 2017 r. poz. 1569).

Zgodnie z § 1 tego rozporządzenia uczeń realizujący indywidualny program nauki kształci się w zakresie jednego, kilku lub wszystkich obowiązujących zajęć edukacyjnych, przewidzianych w tygodniowym rozkładzie zajęć dla danej klasy, według programu dostosowanego do jego uzdolnień, zainteresowań i możliwości edukacyjnych.

Natomiast w § 2 ust. 1 powiedziano, że uczeń realizujący indywidualny tok nauki kształci się według systemu innego niż udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, w zakresie jednego, kilku lub wszystkich obowiązujących zajęć edukacyjnych, przewidzianych w tygodniowym rozkładzie zajęć dla danej klasy. Uczeń podczas takich zajęć może realizować w ciągu jednego roku szkolnego program nauczania z zakresu dwóch lub więcej klas i może być klasyfikowany i promowany w czasie całego roku szkolnego.

Uczeń może realizować indywidualny program nauki lub indywidualny tok nauki na każdym etapie edukacyjnym i w każdym typie szkoły. Prowadzący zajęcia nauczyciel opracowuje indywidualny program nauki lub akceptuje program opracowany poza szkołą.

Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie ucznia realizującego indywidualny program lub tok nauki odbywa się na warunkach i w sposób określony

Ocenianie oraz promocja ucznia realizującego ITN odbywa się na warunkach i w sposób określony w przepisach rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Natomiast jego klasyfikacja odbywa się na podstawie egzaminu klasyfikacyjnego z zajęć edukacyjnych, które realizuje w ramach ITN. Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia oraz ustaleniu – według skali określonej w statucie szkoły -śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Klasyfikacja roczna zaś – począwszy od klasy IV szkoły podstawowej – polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia i zachowania ucznia w danym roku szkolnym.

Dodaj komentarz

Mikroprzedsiębiorca i BHP © 2020 Strona Domowa