Mikroprzedsiębiorca i BHP

Praktyczny poradnik bhp dla prowadzących mikroprzedsiębiorstwa.

Awans zawodowy nauczyciela kontraktowego po 1 września 2018

Etapy postępowania opracowałam na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

Decyzja

Jeszcze przed rozpoczęciem stażu warto jest przemyśleć trzy lata realizacji planu rozwoju zawodowego. Jeszcze podczas wakacji można przemyśleć sobie zadania, możliwości zarówno swoje, jak i placówki w zakresie ich realizacji. Później podczas odbywania stażu okazuje się, że niektóre z zadań nie są możliwe do zrealizowania.

Rozpoczęcie stażu

Staż rozpoczyna się z nadejściem nowego roku szkolnego, 1 września. W terminie do 14 dni od dnia jego rozpoczęcia należy złożyć do dyrektora wniosek o rozpoczęcie stażu. Do wniosku dołącza się projekt planu rozwoju zawodowego. W przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek nieprawidłowości, nieścisłości w planie, dyrektor może poprosić pisemnie o skorygowanie zapisów planu. Dopóki dyrektor nie zatwierdzi planu rozwoju zawodowego, dopóty pozostaje on tylko projektem.

Staż można rozpocząć, jeśli nawiązanie stosunku pracy nastąpiło nie później, niż 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. Im później podpisana zostaje umowa, tym mniej czasu pozostaje na złożenie wniosku o rozpoczęcie stażu.

Realizacja stażu

Staż trwa trzy lata. Warto jest prowadzić notatki, jakie działania zostały w tym czasie podjęte. Nie sposób jest zapamiętać wszystkich szkoleń i obserwacji, działań podejmowanych w szkole, umykają. Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie notatek w formie tabelarycznej:

Zakończenie stażu

Dokumentem potwierdzającym zakończenie stażu jest sprawozdanie. Powinno ono zawierać opis spełnienia wymagań kwalifikacyjnych zgodnie z § 8 ust. 2 Rozporządzenia MEN o awansie zawodowym nauczycieli. Należy zatem uzasadnić skuteczność tych działań i wskazać efekty jakie przyniosły dla ucznia, nauczyciela i szkoły.

Sprawozdanie należy złożyć u dyrektora w terminie 7 dni od zakończenia stażu. W takim samym terminie opiekun stażu powinien złożyć także projekt oceny dorobku zawodowego. Dyrektor z kolei ma 21 dni na przedstawienie oceny. Nie ma co pospieszać dyrektora z jej napisaniem, bowiem zasięga on opinii rady rodziców. Zobowiązany jest przepisami czekać na nią 14 dni. Dyrektor wystawia także zaświadczenie.

Złożenie dokumentów

Ostatnim punktem dzielącym nauczyciela od uzyskania stopnia awansu zawodowego jest wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego. Należy skompletować potrzebne dokumenty:

  • kopię dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe;
  • zaświadczenie (ostatniego) dyrektora
  • poświadczoną (na każdej stronie) przez dyrektora kopię sprawozdania,
  • poświadczoną (na każdej stronie) kopię karty oceny pracy po zakończeniu stażu.

Wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego trzeba złożyć obligatoryjnie w roku, w którym ukończyło się staż. Wniosek złożony do 30 czerwca – egzamin do 31 sierpnia; wniosek złożony do 31 października – egzamin do 31 grudnia. Nie złożenie wniosku do końca października skutkuje NIE zaliczeniem stażu.

Egzamin

Egzamin składa się z dwóch części: prezentacji dorobku nauczyciela i odpowiedzi na pytania komisji egzaminacyjnej. Podczas prezentacji warto pamiętać, na slajdach nie pisać całych zdań, nie zarzucać komisji nadmiarem informacji, mówić z pamięci nie czytać tekstu ze slajdów.

Podstawa prawna:

  1. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 października 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215)
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z2018 r. poz. 1574)

Dodaj komentarz

Mikroprzedsiębiorca i BHP © 2020 Strona Domowa