Mikroprzedsiębiorca i BHP

Praktyczny poradnik bhp dla prowadzących mikroprzedsiębiorstwa.

Instrukcje BHP – przepisy ogólne

Jednym z elementów systemu bezpieczeństwa i higieny pracy są instrukcje BHP. Regulują one najważniejsze aspekty pracy mające wpływ na bezpieczeństwo pracownika. Z ogólnych przepisów bhp wynika obowiązek pracodawcy zapewnienia właściwych instrukcji na stanowiskach pracy. Z zapisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 109, poz. 704 z późn. zm.) nie wynika natomiast obowiązek ich przygotowania przez pracownika tej służby a jedynie jej opiniowania. Ze względu na rodzaj i zakres zawartych w niej informacji, najlepiej byłoby, aby była przygotowywania przez osobę/osoby najlepiej znające tryb, sposób pracy na stanowisku oraz zagrożenia z nim związane – np. kierownik działu, brygadzista, pracownik zatrudniony na danym stanowisku, pracownik służby bhp.

Wymagania

Szczegółowe wymagania dla instrukcji BHP określa § 41 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.2003.169.1650 z późn. zm.)

  1. Pracodawca jest obowiązany udostępnić pracownikom, do stałego korzystania, aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące:
    1. stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników;
    2. obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych;
    3. postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi;
    4. udzielania pierwszej pomocy.
  2. Instrukcje, o których mowa w ust. 1, powinny w sposób zrozumiały dla pracowników wskazywać czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy, zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy, czynności do wykonania po jej zakończeniu oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników. Instrukcje dotyczące prac związanych ze stosowaniem niebezpiecznych substancji i preparatów chemicznych powinny uwzględniać informacje zawarte w kartach charakterystyki tych substancji i preparatów.

Instrukcje bhp należy umieścić w miejscu łatwo dostępnym dla pracownika. Każdego zatrudnionego przed przystąpieniem do pracy należy zapoznać z zasadami pracy na stanowisku pracy oraz instrukcjami dotyczącymi bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń. Pracownik potwierdza fakt zapoznania się z nimi własnoręcznym podpisem.

Określa to art. 2374 Kodeksu Pracy

  1. Pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac.
  2. Pracodawca jest obowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy.
  3. Pracownik jest obowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zawartość instrukcji BHP

Instrukcje bhp składają się z następujących części:

  • uwagi ogólne,
  • podstawowe warunki bezpiecznej pracy,
  • czynności przed rozpoczęciem pracy,
  • czynności podczas pracy,
  • czynności zabronione,
  • czynności po zakończeniu pracy,
  • zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych,
  • zasady postępowania w razie wypadku,
  • uwagi końcowe.

Udostępnianie instrukcji BHP

W niektórych zakładach, szczególnie w których wszyscy pracownicy posługują się poczta elektroniczną, instrukcje mogą być przesyłane wyłącznie tą drogą lub umieszczane w sieci wewnętrznej. Mogą być także umieszczone przy stanowisku pracy, w łatwo dostępnym segregatorze u kierownika itp.

Należy pamiętać jednak o konieczności posiadania dokumentu poświadczającego fakt zapoznania pracownika z instrukcjami. Oświadczenie takie należy umieścić w części B akt osobowych pracownika.


Jak napisać dobrą instrukcję bhp znajdziecie w artykule: Jak napisać instrukcję BHP?

4 komentarze

Add a Comment
    1. Zrobiłaby tak: napisałabym instrukcję obejmującą zasady bezpiecznej pracy w barze oraz w sklepie. Jeśli są to dwa odrębne, niezależne punkty handlowe udostępniłabym pracownikom tę samą instrukcję i tu, i tu. Można też powiesić dwie różne instrukcje uwzględniające specyfikę tych punktów sprzedaży. Jestem przeciwnikiem tapetowania i pisania przydługich instrukcji, dlatego też zachęcam do napisania takiej instrukcji samemu, aby uwzględniała specyfikę Pana firmy. Można w takiej instrukcji zamiast dużo pisać, załączyć zrobione zdjęcia i odpowiednio je opisać. Szybciej przemówią do pracowników niż słowo pisane.

      Taka instrukcja mogłaby obejmować następujące punkty:
      1. Uwagi ogólne.
      2. Zasady bezpiecznej pracy w sklepie – czynności na stanowisku pracy przed przystąpieniem do pracy, wykonywane w trakcie i po jej zakończeniu, czynności zabronione.
      3. Zasady bezpiecznej pracy w barze – czynności na stanowisku pracy przed przystąpieniem do pracy, wykonywane w trakcie i po jej zakończeniu, czynności zabronione.
      4. Postępowanie w sytuacjach awaryjnych.
      Pozdrawiam

  1. Hmm, z tego co pisze damian jest to jedna instytucja, więc chyba wystarczy jedna instrukcja BHP.

    A czy można jakąś taką instrukcję delikatnie zmodyfikować bo wiadomo nikt nie chce sobie szpecić baru jakimiś oficjalnymi nalepkami dot. BHP.
    Ewentualnie czy znacie jakies serwisy, gdzie można taką insturkcję poprostu zamówić?

    1. Ma Pan rację, może być jedna instrukcja obejmująca swoim zakresem czynności wykonywane i tu i tu. Mogą też być dwie, osobno dla baru, osobno dla sklepu. W obu przypadkach będzie dobrze.

      Taką gotową instrukcję nie tylko można ale i trzeba zmodyfikować, aby była dostosowana do potrzeb zakładu pracy. Co do tapety na ścianie, to nie musi ona wisieć w eksponowanym miejscu, musi być natomiast łatwo dostępna dla pracowników, może być umieszczona w dostępnym dla pracowników segregatorze z innymi instrukcjami bezpiecznej pracy.

      Co do serwisów, myślę, że w internecie znajdzie Pan ogólną instrukcję i szybciutko ją Pan dostosuje do swoich potrzeb. Nie mam jakiegoś ulubionego serwisu, poza rządowymi. Po prostu sama je piszę…

Dodaj komentarz

Mikroprzedsiębiorca i BHP © 2020 Strona Domowa