Mikroprzedsiębiorca i BHP

Praktyczny poradnik bhp dla prowadzących mikroprzedsiębiorstwa.

Moje spojrzenie na… Stowarzyszenie „Bądźmy legalni”

Po raz drugi otrzymałam wiadomość od Stowarzyszenia Bądźmy legalni.  Niestety, takiego stowarzyszenia nie ma w rejestrze KRS, strony internetowej też nie mają, pewnie taki podmiot w ogóle nie istnieje.

A co w treści? Oczywiście obowiązek zarejestrowania działalności w rejestrze GIODO pod groźbą kary finansowej i konsekwencji prawnych. Nadawca informuje także, iż w przypadku jej niedokonania w terminie 3 dni, złoży doniesienie o popełnieniu przestępstwa oraz zawiadomienie o wszczęciu procedury kontrolnej GIODO.

I teraz najważniejsze.

Nadawca zachęca do skorzystania z usług konkretnych firm zajmujących się sprawami związanymi z ochroną danych osobowych. Czyżby taka ukryta forma reklamy? Trochę dziwna, pod groźbą szantażu… Na dodatek firmy wskazane jako kompetentne do wypełnienia wniosku, odcinają się od Stowarzyszenia, zamieszczając stosowną informację na swoich stronach internetowych.

Obowiązek rejestracyjny dotyczy zbiorów danych osobowych, a nie całej działalności. Kary grzywny nie są nakładane przez GIODO a przez sąd, nie przez urzędy. I termin 3 dni – skąd trzy dni? W praktyce na rejestrację zbioru można czekać nawet rok, te trzy dni są wyssane z palca, w żadnych przepisach nie ma takiej informacji.

Podsumowując: niniejszy mail to jedno wielkie oszustwo, należy go traktować jako spam.

 

Treść maila:

 

Witamy serdecznie,

Rozpoczynając naszą akcję „BEZPIECZNA WIOSNA DLA KLIENTÓW” pragniemy zauważyć, że Państwa strona www nie jest jeszcze zarejestrowana w GIODO a jest do tego prawnie zobligowana.

Każda strona lub sklep posiadająca elementy takie jak: newsletter, formularz kontaktowy, rejestracyjny, logowanie itp bezwzględnie muszą być zarejestrowane w GIODO.

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Dane osobowe to według Art. 6 Ustawy o ochronie danych osobowych, „wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej”. Chodzi o takie elementy, mniej lub bardziej specyficzne, które pozwalają określić pośrednio lub bezpośrednio tożsamość danej osoby np. nazwisko, imię, adres zamieszkania, nr telefonu – czyli dane, które klient e-sklepu podaje podczas zawierania transakcji. W grupie tej znajdzie się także adres e-mail – często bowiem jest imienny i oraz adres IP, który może być daną osobową (informacja o tym jest możliwa do uzyskania z innych źródeł) jest zobligowana do spełnienia obowiązku rejestracji w GIODO.

GIODO może nałożyć karę grzywny w postępowaniu administracyjnym dla osób prawnych lub jednostek organizacyjnych jednorazowo w kwocie do 50 tys. zł i może ją nałożyć maksymalnie 4 razy w jednym postępowaniu, co daję nam kwotę 200 tys. zł, w przypadku osób fizycznych jednorazowa kara grzywny może wynieść maksymalnie 10 tys. zł, ale razem nie mogą przekroczyć 50 tys. zł w jednym postępowaniu.

W związku z powyższym Stowarzyszenie „Bądźmy Legalni” wzywa Państwa do dokonania stosownej rejestracji zbioru danych osobowych wraz z uzupełnieniem niezbędnej i wymagalnej dokumentacji w terminie 3 dni.

W przypadku braku rejestracji zmuszeni będziemy do złożenia doniesienia o popełnieniu przestępstwa oraz zawiadomienia o wszczęcie procedury kontrolnej GIODO.

 Informujemy również, że nasze Stowarzyszenie nie świadczy usług prawnych, porad, konsultacji itp.

W przypadku pozyskania wiedzy w zakresie rejestracji i dokumentacji rejestracyjnej proponujemy kontaktować się z podmiotami, które świadczą profesjonalne usługi z w/w zakresu: 

Z poważaniem

Marek Dobrowolski

(Członek Stowarzyszenia „Bądźmy Legalni”)

Dodaj komentarz

2013 © Lidia Cukrowska | Photos by Lidia Cukrowska Strona Domowa