Mikroprzedsiębiorca i BHP

Praktyczny poradnik bhp dla prowadzących mikroprzedsiębiorstwa.

Monitoring pojazdów w firmie

W samochodach, nie tylko należących do pracodawcy, coraz częściej montowane są urządzenia telemetryczne. Dzięki uzyskiwanym danym można zoptymalizować trasy przejazdu i niewątpliwie skontrolować pracę pracowników.

Monitoring umożliwia zabezpieczenie interesów pracodawcy, a w przypadku kradzieży umożliwia szybkie zlokalizowanie pojazdu. Sprawdzenie położenia pojazdu pozwoli także przekonać się, czy zatrudniony należycie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Pracodawca ma prawo bowiem monitorować pracowników, położenie pojazdów, ich czas pozostawania na danym obszarze, także sposób eksploatacji samochodu m. in. kontrolować prędkość, stan licznika, ilość paliwa w baku.

Zainstalowanie urządzenia w pojeździe służbowym nie wymaga zgody pracownika. Zbierane dane przez GPS nie są tzw. danymi wrażliwymi, nie podlegają ochronie. Warto jednak przestrzegać dobrych praktyk. Po pierwsze poinformować pracownika o stosowaniu GPS w pojeździe. Po drugie wskazać, w jakim celu i przez kogo dane będą zbierane oraz w jaki sposób mogą być wykorzystane w przyszłości. Takie informacje można zawrzeć w regulaminie pracy, umowie lub dodatkowym dokumencie (przykładowe oświadczenie).

Polecam zainstalowanie monitoringu pojazdów nawet w mikroprzedsiębiorstwach. Zobaczenie po raz pierwszy, co robią przedstawiciele handlowi, kierowcy czy serwisanci dostarcza niezapomnianych wrażeń. Z całą pewnością wpływa na ograniczenie kosztów i lepsze wykorzystanie przez nich czasu pracy. W mojej firmie przyniosło wiele zmian na lepsze.

Lokalizatory GPS można instalować także w prywatnych samochodach pracowników, np. lokalizatory włączane do gniazda zapalniczki. Pracownik rozpoczynając pracę uruchamia GPS i wyłącza urządzenie, jak ją kończy. Instalowanie GPS w pojeździe nie będącym własnością pracodawcy wymaga zgody jego właściciela (również banku, gdy samochód jest lizingowany).

Monitoring pozwala uniknąć wielu nieporozumień, dla pracownika staje się także dowodem przy ewentualnym sporze dotyczącym staranności, sumienności czy przestrzegania ustalonego czasu pracy. Wdrożenie systemu wymaga poniesienia pewnych nakładów finansowych, np. zainstalowanie GPS, abonament za korzystanie z usług, oraz organizacyjnych, jak chociażby poinformowania załogi o powodach wprowadzenia zmian oraz korzyściach płynących dla pracowników i firmy. Pozwoli to w przyszłości uniknąć niezadowolenia i negatywnego przyjęcia monitoringu przez zatrudnionych, chociaż malkontenci zdarzają się zawsze…

 

3 Comments

Add a Comment
  1. Monitoring samochodów w firmie to świetna sprawa. Wiadomo ile kilometrów kręcą pracownicy i czy nie załatwiają swoich prywatnych spraw „po drodze”. U siebie w firmie mam monitoring pojazdów od flotisu i jestem bardzo zadowolony.

    1. Tak, załatwianie prywatnych spraw to jedno, a spanie w samochodzie (jak to czyni jeden pan przed wjazdem do mojej firmy) to drugie. Myślę nie idzie tylko o kontrolę pracowników. U mnie w firmie spadły koszty zarówno utrzymania samochodu jak i telefonów wykonywanych do pracownika z pytaniem, gdzie pan jest? Usprawniło to też pracę w biurze.

      Ja też mam monitoring flotisu, dlatego zostawiłam nazwę.

  2. Pingback: swietna

Dodaj komentarz

2013 © Lidia Cukrowska | Photos by Lidia Cukrowska Strona Domowa